Jak przygotować się do przyjęcia kota w domu??

Wybór kociaka, przygotowanie domu, adaptacja

Moderator: Kocurowa

Awatar użytkownika
ewry
Posty: 624
Rejestracja: ndz lip 01, 2007 23:59 pm
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

kuweta

Post autor: ewry » pn lip 02, 2007 0:15 am

Witam! zamierzam kupić kotka, nie mam żadnego doświadczenia...Jaka duża powinna byc kuweta dla kocurka? Chciałabym kupić zamkniętą, ale nie bardzo potrafie wyobrazić sobie jej wymiary..:)
Pozdrawiam!
emiko*pl

Awatar użytkownika
maja
Posty: 3812
Rejestracja: ndz lut 18, 2007 7:23 am
Lokalizacja: gdynia

Post autor: maja » pn lip 02, 2007 7:59 am

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
maja
Posty: 3812
Rejestracja: ndz lut 18, 2007 7:23 am
Lokalizacja: gdynia

Post autor: maja » pt wrz 21, 2007 11:58 am

Autorami poniższych zaleceń są lekarze pracujący w Przychodni "Białobrzeska".

Kilka pierwszych dni kociaka po przybyciu do Państwa domu przeznaczonych jest na aklimatyzację. W tym czasie podajemy jedzenie, które kocię otrzymywało wcześniej /należy o nie zapytać poprzedniego właściciela/. Jeśli zmieniamy karmę, należy to robić stopniowo.

* ODROBACZENIE podajemy min. 2 razy /zazwyczaj więcej/. Kocię powinno zostać odrobaczone przed pierwszym szczepieniem i poźniej w odstępach minimum dwutygodniowych przed następnymi. Lek do odrobaczenia mogą Państwo kupić w przychodni /trzeba znać wagę malucha/ i podać sami. W przypadkach wątpliwych można wykonać badanie kału w kierunku pasożytów /koszt 17 PLN/ pozostawiając próbkę kału w przychodni. W późniejszym wieku należy podawać leki do odrobaczenia co pół roku, niekiedy częściej /zarobaczenie, kobieta w ciąży, małe dzieci w domu/.

* Prosimy, aby przynosząc kocię do lecznicy, nie pozwalali Państwo mu na dotykanie czegokolwiek, nie stawiali na podłodze.

* SZCZEPIENIA należy wykonywać po uprzednim odrobaczeniu. Pierwszą szczepionkę można podać w wieku 8-9 tygodni /przeciwko panleukopenii, katarowi kociemu, ew. chlamydiozie/, następna szczepionka podawana jest najczęściej w wieku 11-12 tygodni /powtórzenie jak wcześniej/. Powyższy schemat należy oczywiście
omówić z lekarzem, być może ulegnie zmianie w przypadku Państwa
podopiecznego/podopiecznej. Ewentualna szczepionka przeciwko wściekliźnie podawana jest dopiero po zakończeniu innych szczepień i odrobaczania.
Kolejne szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym powtarzane są zazwyczaj raz do roku.
Szczepionkę przeciwko BIAŁACZCE ZAKAŹNEJ kotów podajemy tylko kotom z grupy ryzyka /wychodzące, żyjące z kotem zarażonym wirusem białaczki/.
Jeśli Państwa kocię jest niewiadomego pochodzenia /z ulicy, zalecamy wykonanie testu na obecność wirusa białaczki kotów /z krwi; wynik w ciągu 15 min./. Szczególnie dotyczy to sytuacji, kiedy łączą Państwo takiego kota z innymi kotami.

* Przy łączeniu dwóch kotów relacje pomiędzy nimi ustalą one same po pewnym czasie; na początku mogą zdarzać się scysje. Z własnego, bogatego doświadczenia wiemy, że to bardziej straszenie się wzajemnie. Kotom bardzo dobrze robi towarzystwo innego kota. Zazwyczaj mamy bezdomne koty do oddania; proszę pytać w recepcji.

Dla każdego kota należy przeznaczyć osobną kuwetę ustawioną w cichym, spokojnym miejscu i wypełnioną żwirkiem /polecamy zbrylający się żwirek drzewny Cat's Best/.

* Sposób ŻYWIENIA kocięcia zależy od Państwa wyboru. Najprostsze,
najbardziej odpowiednie i w gruncie rzeczy najtańsze jest żywienie karmami przeznaczonymi dla kociąt. Zapewnią one wszystkie niezbędne składniki. Kilka takich karm znajdą Państwo w regałach w poczekalni i w naszym sklepie internetowym. Rodzaj karmy dobrze jest omówić z lekarzem. Jeśli podają Państwo pokarm przygotowywany w domu, wymaga to zazwyczaj dodatku preparatu mineralno-witaminowego. Zawsze dobrze jest podawać kociętom pokarm urozmaicony. Podawanie mleka może wywoływać biegunki, próby jego wprowadzania muszą być ostrożne.

* KĄPIELE należy wykonywać tylko wtedy, kiedy są one konieczne. Koty zazwyczaj bardzo dbają o swoje futro.

* Zalecane jest kontrolowanie CZYSTOŚCI USZU co kilka-kilkanaście dni i czyszczenie ich, o ile to konieczne, wacikami nasączonymi preparatami do czyszczenia uszu /np. Otosol, Otifree, Epi-Otic/.

* STERYLIZACJĘ kotki/KASTRACJĘ kota można przeprowadzić po uzyskaniu przez nie dojrzałości fizycznej; zazwyczaj po conajmniej jednej dobrze wyrażonej rui u kotki, w wieku średnio 10 miesięcy u kocurków lub po rozpoczęciu znaczenia terenu/Państwa mieszkania. Obecnie istnieje tendencja do wykonywania wcześniej sterylizacji i kastracji, nawet w wieku 5-6 miesięcy; z medycznego punktu widzenia takie postępowanie nie ma żadnych negatywnych konsekwencji, a pozwala na wyeliminowanie ryzyka niechcianej ciąży i redukuje niemalże do minimum ryzyko wystąpienia u kotki nowotworów gruczołu mlekowego.

* Istnieje możliwość podawania kotce leków antykoncepcyjnych /w postaci zastrzyków lub tabletek/ w celu niedopuszczania do wystepowania zachowań płciowych /ruja, posikiwanie, hałas/. Jednak takie postępowanie pociąga za sobą ryzyko wystąpienia stanów zapalnych narządu rodnego, dlatego POLECAMY RACZEJ STERYLIZACJĘ KOTKI.

* Prosimy o kupienie dla kota KLATKI transportowej /raczej nie wiklinowej/; umożliwi ona bezpieczny transport Państwa zwierzęcia.

* W oknach należy zamontować SIATKI, aby zwierzę nie wypadło/zgubiło się. W oknach uchylnych kot może się zaklinować, prosimy nie pozostawiać ich uchylonych przed wyjściem z domu.

* Zalecamy wszczepienie kocięciu mikroczipa identyfikacyjnego podskórnie. W razie zagubienia sie kota, po odczytaniu numeru czipa znalazca kota będzie mógł się z Państwem skontaktować. Numer czipa wprowadzany jest do ogólnoeuropejskiej bazy danych.

* Kociąt poszczególnych ras mogą dotyczyć jeszcze szczególne zalecenia /np. badania w kierunku kardiomiopatii u maine coon, wielotorbielowatości nerek u kotów perskich i egzotycznych itd/.

Awatar użytkownika
ewry
Posty: 624
Rejestracja: ndz lip 01, 2007 23:59 pm
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Post autor: ewry » pt wrz 21, 2007 12:50 pm

SZCZEPIENIA należy wykonywać po uprzednim odrobaczeniu
Maju!! Jaki powinien być odstęp między odrobaczeniem a szczepieniem?
emiko*pl

Awatar użytkownika
maja
Posty: 3812
Rejestracja: ndz lut 18, 2007 7:23 am
Lokalizacja: gdynia

Post autor: maja » pt wrz 21, 2007 12:57 pm

odrobaczam ok. 2 tyg po szczepieniu (a tydz. przed następnym )-moj wet miejscowy

a pierwsze odrobaczenie robie ok.5 tydz. (zalecenie mojego rodzinnego kons.wet :wink: )

ODPOWIEDZ

Wróć do „Myślimy o nowym mainkunie”