Weterynaria w praktyce

Moderatorzy: Meri, Teba

Awatar użytkownika
sunshain
Site Admin
Posty: 9001
Rejestracja: ndz gru 07, 2008 15:13 pm
Lokalizacja: ok. Bielska-Białej

Weterynaria w praktyce

Post autor: sunshain » pt sie 07, 2009 14:38 pm

Biegunki u psów i kotów. Inwazja pierwotniaków z rodzaju Cystoisospora

Kokcydia z rodzaju Cystoisospora wywołują stany zapalne błony śluzowej jelit u psów i kotów. Intensywna inwazja może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia szczególnie zwierząt młodych. Chociaż należą do pasożytów szeroko rozpowszechnionych w środowisku, są niedoceniane a często pomijane w diagnostyce różnicowej czynników etiologicznych biegunek u zwierząt towarzyszących.

http://www.weterynaria.elamed.pl/strona ... #lead25095

Dysplazja stawów biodrowych – i co z tego?

Dysplazja stawów biodrowych jest chorobą rozwojową psów ras dużych powodującą objawy kulawizn kończyn miednicznych o różnym nasileniu i różnym charakterze. Niekiedy jest chorobą utrudniającą postawienie prawidłowej diagnozy. Niniejszy artykuł opisuje kilka przypadków diagnostyki różnicowej DSB z jakimi spotkali się autorzy. U wszystkich zwierząt zdiagnozowano wcześniej dysplazję stawów biodrowych i skierowane one były na konsultację ortopedyczną lub leczenie operacyjne.

http://www.weterynaria.elamed.pl/strona ... #lead25083

Szczepienia kotów

Celem pracy było przybliżenie podstawowych zagadnień z zakresu wakcynoterapii kotów. Autorzy omawiają zjawisko luki immunologicznej oraz proces narastania odpowiedzi humoralnej swoistej wywołanej podaniem immunopreparatów. Praca zwraca uwagę na konieczność przeprowadzania profilaktycznych szczepień kotów przeciwko najczęściej występującym chorobom zakaźnym u tego gatunku zwierząt. Sugeruje najbardziej optymalne terminy immunizacji oraz przedstawia aktualną i praktyczną wiedzę z tego tematu.

http://www.weterynaria.elamed.pl/strona ... #lead18370

Życie wewnętrzne psów i kotów czyli o pasożytach wewnętrznych

Choroby pasożytnicze to ciągle aktualny i ważny problem w hodowli psów i kotów. Często występujące inwazje wiążą się ze szczególnymi cechami pasożytów ułatwiającymi ich rozprzestrzenianie i osiedlanie. Pasożyt wykorzystuje organizm żywiciela jako środowisko bytowania, ale jednocześnie wyrządza mu szkodę poprzez pozbawianie go części pożywienia, uszkodzenie tkanek, pobudzanie do nienormalnego rozwoju niektórych tkanek (hipertrofia, tworzenie nowotworów, otłuszczenie), zaburzanie fizjologii, wywoływanie nadwrażliwości, działanie toksyn itp.

http://www.weterynaria.elamed.pl/strona ... #lead18357

Kwasy żółciowe w diagnostyce schorzeń wątroby u psów i kotów

Kwasy żółciowe spełniają wiele funkcji w organizmie: wspomagają trawienie tłuszczów poprzez formowanie micelli w układzie pokarmowym oraz regulują poziom cholesterolu. Badanie całkowitego stężenia kwasów żółciowych w surowicy (SBA) jest pomocne w ocenie procesów syntezy, wydzielania i resorpcji w wątrobie. Badanie SBA zastąpiło mniej precyzyjny test tolerancji amoniaku i badanie poziomu bilirubiny.

http://www.weterynaria.elamed.pl/strona ... #lead11948

Grupy krwi u psów i kotów. Oznaczanie i znaczenie ich występowania w praktyce weterynaryjnej.

Tak jak w medycynie ludzkiej, tak też wraz z rozwojem nauk weterynaryjnych krwiolecznictwo nabiera ciągle większego znaczenia. Możliwość wykorzystania krwi i jej preparatów u chorych zwierząt z zagrożeniem życia, a także podczas intensywnej opieki medycznej, pozwoliła wejść medycynie weterynaryjnej w nowy etap rozwoju. Jednakże by móc wykorzystywać tę możliwość i wspierać rozwój transfuzjologii weterynaryjnej, lekarze powinni posiadać wiedzę zarówno w zakresie rozwoju krwiolecznictwa, jego możliwości i ograniczeń, jak i z zakresu fizjologii i immunologii zwierząt.

http://www.weterynaria.elamed.pl/strona ... #lead11900

Suplementacja enzymatyczna w profilaktyce chorób przyzębia

Choroby przyzębia są ważnym zagadnieniem stomatologii weterynaryjnej. W artykule przedstawiono rolę śliny i jej układów enzymatycznych w kontroli populacji drobnoustrojów jamy ustnej. Enzymy śliny i ich działanie stały się podstawą dla stworzenia koncepcji ograniczenia populacji mikroorganizmów jamy ustnej. Badanie eksperymentalne oraz kliniczne wykazały skuteczność żeli stomatologicznych w profilaktyce chorób przyzębia.

http://www.weterynaria.elamed.pl/strona ... #lead23870

Suplementacja psów i kotów. Nowe wyzwania

Współczesne karmy bytowe dla psów i kotów zawierają niezbędne ilości witamin i związków mineralnych. Są także wzbogacone w dodatki funkcjonalne. Mogłoby się więc wydawać, że stosowane jeszcze do niedawna dodatki witaminowo-mineralne pójdą powoli w niepamięć. Tymczasem jest dokładnie na odwrót, suplementy przeżywają obecnie prawdziwy renesans. Dzieje się tak dlatego, że nadal znaczący odsetek zwierząt (w Polsce ponad 70%) jest karmionych posiłkami przygotowywanymi w domu; ponadto systematycznie pogłębia się wiedza właścicieli psów i kotów dotycząca wymagań żywieniowych i niezbędnej suplementacji.

http://www.weterynaria.elamed.pl/strona ... #lead18364
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Publikacje, czasopisma, książki o hodowli kotów i nie tylko”