Ailurofobia i ailurofilia

Moderatorzy: Meri, Teba

Awatar użytkownika
sunshain
Site Admin
Posty: 9001
Rejestracja: ndz gru 07, 2008 15:13 pm
Lokalizacja: ok. Bielska-Białej

Ailurofobia i ailurofilia

Post autor: sunshain » pt mar 27, 2009 9:31 am

Obydwa słowa pochodzą z języka greckiego; ailouros znaczy kot. Ich użycie powoli upowszechnia się, chociaż wciąż wiele osób, nawet będących ailurofilami, nie wie, co oznaczają.
A zatem ailurofobia i ailurofilia znaczą po polsku - odpowiednio lęk przed kotami i miłość do kotów. Analogicznie: Ailurofob to osoba, która kotów się boi, ailurofil koty darzy miłością.

A oto krótkie definicje

Ailurofobia (źródło: "Wikipedia") - (od gr. ailouros - kot), felinofobia - jedna z odmian fobii, polegająca na anormalnym i długotrwałym lęku przed kotami.

Powoduje przesadne reakcje zaniepokojenia i trwogi, pomimo świadomości o irracjonalności własnego lęku i zapewnień, że obiekt strachu nie stanowi realnego zagrożenia. Co więcej powoduje to obsesyjną chęć ukrycia fobii i odkrycie, lub nawet samo myślenie o odkryciu przez kogoś ich przypadłości może prowadzić do ataków paniki.
Cierpiący na ailurofobię może nie tylko odczuwać lęk przed samymi zwierzętami, ale także zdjęciami i obrazkami przedstawiającymi koty, lub literaturą o podobnej tematyce i wszystkim co może kojarzyć im się z kotami.

Objawy

Ailurofobia może wywołać:

duszności

nadmierne pocenie się

suchość w jamie ustnej

drgawki

palpitacje serca

zaburzenia mowy

zaburzenia postrzegania

Leczenie

W idealnych warunkach leczenie fobii powinno polegać na wielokrotnym, coraz intensywniejszym, ale bezpiecznym kontakcie osoby z przedmiotem lęku. Po wielokrotnych, kontrolowanych kontaktach ze źródłem lęku osoba poddana terapii przestaje się ich obawiać.

Inne metody leczenia:
Hipnoterapia
Pomaga zwalczyć podświadome obawy lęku. Jest szybka i bezpieczna, jednak wielu ludzi nie lubi uczucia utraty kontroli i świadomości, że ktoś będzie miał dostęp do ich umysłu.

Programowanie neurolingwistyczne
Zakłada, że lęk jest odpowiedzią na błędy w postrzeganiu świata i zjawisk i stara się je naprawić. Dzięki tej metodzie możemy zredukować fobię do minimum, lub nawet zupełnie wyeliminować.

Ailurofilia to nic innego jak wielka "afektywność" w stosunku do kotów. Sprawdziłam wiele źródeł internetowych i innej definicji nie znalazłam, a zresztą... co tu więcej dodać??? Kochamy koty i tyle:D Ale tak na poważnie - www.thefreedictionary.com definiuje ailurofilię jako "an abnormal fondness for cats" czyli w wolnym tłumaczeniu "anormalna (nadmierna) sympatia w stosunku do kotów". Inne źródła podają jednak definicje w rodzaju "A fondness for cats or other felines" czyli "sympatia dla kotów i innych kotowatych" i nie używają słowa "abnormal" czyli "nienormalna" lub "anormalna".Wszystkich normalnych AILUROFILÓW serdecznie pozdrawiam:)))

http://www.cats.alpha.pl/ailurofobia_ailurofilia.htm
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Publikacje, czasopisma, książki o hodowli kotów i nie tylko”