KOT Z RODOWODEM OD PSEUDOHODOWCY??

Dlaczego nie warto ryzykować zakupu zwierząt z podejrzanych źródeł oraz miejsca sprzedaży takich zwierząt.

Moderator: Kocurowa

olamakota

Post autor: olamakota » wt kwie 26, 2011 13:08 pm

przecież problemu nie ma bo oficjalnie dotyczy to tylko MCO

Chyba tak nie jest do końca - regulamin hodowlany FIFe z 2011 roku w Dodatku 1 pt "Zalecane testy genetyczne przed przystąpieniem do hodowli" wspomina o teście na kardiomiopatię przerostowę (MyBPC3)dla ragdoli.

Awatar użytkownika
sunshain
Site Admin

Post autor: sunshain » wt kwie 26, 2011 13:13 pm

olamakota pisze:
przecież problemu nie ma bo oficjalnie dotyczy to tylko MCO

Chyba tak nie jest do końca - regulamin hodowlany FIFe z 2011 roku w Dodatku 1 pt "Zalecane testy genetyczne przed przystąpieniem do hodowli" wspomina o teście na kardiomiopatię przerostowę (MyBPC3)dla ragdoli.
a ile osób się przyzna w innych rasach do HCM i nie pije tylko do RAG
a przy pręgusach RAG lub gdy mieli takiegoż w przodkach zaleca się dodatkowo testy dla MCO (otrzymałam taką informację od osoby mającej RAG za co b. dziękuję)

ale wreszcie zaczyna się o tym mówić - nie pokątem ale otwarcie i o to chodzi

bo się okaże, że te biedne i "schorowane" MCO są tak samo "zdrowe" jak wiele innych ras :wink:
Obrazek

Awatar użytkownika
iza cylwik
Kontakt:

Post autor: iza cylwik » pt kwie 29, 2011 10:17 am

W brew pozorom to nie MCO najczęściej chorują na kardiomiopatię. Ale jakoś tak się utarło.

Kasia

Post autor: Kasia » pt kwie 29, 2011 16:24 pm

Co do wykonywania testow w naszej hodowli Pani Ola wiedziela od samego poczatku (przy rozmowie telefonicznej i przy spotkaniu) ze ich nie robimy poniewaz dla nas nie sa wiarygodne, wiedziala ze wykonujemy echo serca, rowniez najswiezsze wyniki otrzymala na maila - wyniki sa w normie, na tym opieramy nasza hodowle - i nie uwazam zeby zostala wrzucana do worka "pseudohodowle".

Eminem zmarl ponad rok po sprzedazy Lewisa i sekcja byla wykonana na nasza prosbe- w ktorej stwierdzeno oderwania sie kawalka tworu ktory znajdowal sie na lewej komorze serca . A co do wczesniejszych przypadkow byl jeden kot, ktory nie mial przeprowadzonej sekcji zwlok (poniewaz jego wlascicielka Pani weterynarz nie chciala tego zrobic) - wiec nie wiadomo na co zmarl.

Co do mojego zycia prywatnego (ze jestem uczniem sedziowskim, lub to ze jestem zona sedziego) prosze o nie poruszanie tego tematu tutaj - poniewaz nie ma to nic wspolnego z tematem watku.

bella.purrcat

Post autor: bella.purrcat » pt kwie 29, 2011 18:42 pm

Ja naprawdę wolałabym się nie wypowiadać więcej w tym temacie tym bardziej, że nie ja rozpoczęłam tą dyskusję, jednakże, jeżeli poruszono ponownie temat to chciałabym dodać, że zapomniano dopisać, że w sekcji, którą owszem, przeprowadzono na prośbę, na poruszonej wcześniej lewej ścianie stwierdzono przerost
Ostatnio zmieniony pt lut 10, 2012 19:56 pm przez bella.purrcat, łącznie zmieniany 1 raz.

Kasia

Post autor: Kasia » pt kwie 29, 2011 18:51 pm

Przerost zostal stwierdzony, ale nie zostalo potwierdzone dlaczego przerost powstal, poniewaz to wymagalo badan na uniwersytecie... ale temat nie dotyczy tu Eminema (i ktos inny poruszyl temat o nim na wczesniejszej stronie - nie hodowla)

olamakota

Post autor: olamakota » pt kwie 29, 2011 19:33 pm

wiedziala ze wykonujemy echo serca, rowniez najswiezsze wyniki otrzymala na maila - wyniki sa w normie
Ta wiedza na temat testów to na gębę raczej była, bo wyników żadnych na oczy nie widziałam.
i nie uwazam zeby [hodowla] zostala wrzucana do worka "pseudohodowle"
W rozmowie telefonicznej p. Janina stwierdziła, że mogę przecież kryć Lewusiem i sprzedawać kociaki na Allegro za 800 zł bez rodowodu - tym się kierowałam wrzucając ten wątek tutaj.

Co do mojego zycia prywatnego (ze jestem uczniem sedziowskim
To akurat ma duże znaczenie - przyszły sędzia powinien chyba prowadzić hodowlę na najwyższym poziomie i kierować się dobrem kotów - jeśli coś było nie tak z poprzednimi kotami to może jednak warto by było przyjrzeć się genotypom swoich kotów a nie zwalać winę na innych.

Wg mnie jeśli młody kot umiera i ma przerośnięte serce, a jego syn ma genotyp HCM/HCM to jest już poważna przesłanka do zrobienia testów swoim kotom.

[/quote]Przerost zostal stwierdzony

A ja od p. Janiny słyszałam początkowo wersję o tętniaku na kręgosłupie.

olamakota

Post autor: olamakota » pt kwie 29, 2011 19:35 pm

Przerost zostal stwierdzony

Sorki, tak powinno być - coś mi się pomieszało ze wstawianiem cytatu

Kasia

Post autor: Kasia » pt kwie 29, 2011 19:50 pm

olamakota pisze:
wiedziala ze wykonujemy echo serca, rowniez najswiezsze wyniki otrzymala na maila - wyniki sa w normie
Ta wiedza na temat testów to na gębę raczej była, bo wyników żadnych na oczy nie widziałam.
i nie uwazam zeby [hodowla] zostala wrzucana do worka "pseudohodowle"
W rozmowie telefonicznej p. Janina stwierdziła, że mogę przecież kryć Lewusiem i sprzedawać kociaki na Allegro za 800 zł bez rodowodu - tym się kierowałam wrzucając ten wątek tutaj.

Co do mojego zycia prywatnego (ze jestem uczniem sedziowskim
To akurat ma duże znaczenie - przyszły sędzia powinien chyba prowadzić hodowlę na najwyższym poziomie i kierować się dobrem kotów - jeśli coś było nie tak z poprzednimi kotami to może jednak warto by było przyjrzeć się genotypom swoich kotów a nie zwalać winę na innych.

Wg mnie jeśli młody kot umiera i ma przerośnięte serce, a jego syn ma genotyp HCM/HCM to jest już poważna przesłanka do zrobienia testów swoim kotom.

Przerost zostal stwierdzony

[/quote]

Ja mam potwierdzenie wyslania maila z wynikami.

Co do tetniaka na kregoslupie - to mial go ojciec Iwa nie Eminem wiec nie wiem jak Pani slucha - mamy wyniki z sekcji z hodowli.

Co do rozmowy telefonicznej byla mowa o sprzedazy kociat nie do hodowli - nie bylo mowy o Allegro! ( bo jest to zabronione w FPL)

A co do mojego zycia prywatnego to na prawde nie Pani sprawa i widac ze jest Pani "nowa" w swiecie hodowlanym bo gdyby Pani nie wiedziala wielu sedziow nie prowadzi hodowli.
Ja nie zwalam winny na innych, uwazam ze prowadzimy hodowle na dobrym poziome i ze badania echa serca sa wystarczajace. A o tym ze nie robimy testow wiedziala Pani na wstepnej rozmowy - nikt Pani nie zmuszal do kupna kota.

olamakota

Post autor: olamakota » pt kwie 29, 2011 20:27 pm

Owszem, jestem niedoświadczonym hodowcą, lecz stwierdzenie o badaniach w kierunku HCM jest mylące.

Żadna szanująca się hodowla nie udziela rad typu : "możesz kryć kotem HCM/HCM" a tymbardziej "możesz sprzedawać kocięta bez rodowodu"

Wreszcie, żaden hodowca nie odradza wykonywania testów genetycznych, w przypadku takich wyników, nie szuka winy u innych - błąd labolatorium, łatwo sfałszować wyniki... chyba ża ma coś na sumieniu

Kasia

Post autor: Kasia » pt kwie 29, 2011 20:48 pm

olamakota pisze:Owszem, jestem niedoświadczonym hodowcą, lecz stwierdzenie o badaniach w kierunku HCM jest mylące.

Żadna szanująca się hodowla nie udziela rad typu : "możesz kryć kotem HCM/HCM" a tymbardziej "możesz sprzedawać kocięta bez rodowodu"

Wreszcie, żaden hodowca nie odradza wykonywania testów genetycznych, w przypadku takich wyników, nie szuka winy u innych - błąd labolatorium, łatwo sfałszować wyniki... chyba ża ma coś na sumieniu
Echo serca jest badaniem w kierunku HCM - a jak juz wczesniej ktos napisal powinna Pani pierw o tym poczytac a pozniej wylewac zale, HCM nie jest choroba - jest to zespol genow odpowiadajacy za przerostowosc serca, czyli w normalnym znaczeniu echo serca jest rowniez robione w tym kierunku- dla mnie to zdanie nie jest mylace.

"Slowo mozesz sprzedawac kocieta bez rodowodu" slowa nie bylo uzyte- i nie przypominam sobie zeby mama byla z Pani na "Ty" ...

Nikt nie odradzal testow- slowa jakie byly uzyte sa takie ze my ich nie wykonujemy ale Pani moze jesli ma Pani taka ochote- nikt nie zabranial.

I nie wiem skad mozna napisac ze kazdy sedzia jest hodowca- to nie jest prawda...

Na tym koncze moja dyskusje- poniewaz nie mam zamiaru denerwowac sie w moim stanie...

olamakota

Post autor: olamakota » pt kwie 29, 2011 22:00 pm

Wymiana zdań schodzi na niski poziom czepiania się każdego słowa, widać brak sensownych argumentów.

Ale niech będzie, poprawiam (o ile to coś zmieni)
"możesz kryć kotem HCM/HCM" a tymbardziej "możesz sprzedawać kocięta bez rodowodu"
na:

"Zawsze przecież może Pani kryć tym kocurkiem i sprzedawać kocięta bez rodowodu po 800zł, jak to robią inne hodowle"

Przeprowadzenie testów było odradzane - "to niepotrzebny wydatek" i, tutaj zastosuję coś takiego jak skrót myślowy,( piszę,żebym znów nie musiała poprawiać) : wymysł jakiś, bo ktoś na tym świetnie zarabia

Zachęcam do lektury Regulaminu hodowlanego FIFe, bo to ich wymysł

I nie wiem skad mozna napisac ze kazdy sedzia jest hodowca- to nie jest prawda...
Tu z kolei ja proszę o czytanie ze zrozumieniem

Kasia

Post autor: Kasia » sob kwie 30, 2011 7:12 am

Tak wiec ja z kolei prosze o nauczenie sie angielskiego poniewaz "recommendation" - znaczy zalecane ... a nie obowiazkowe. (zreszta przepisy przetlumaczone sa na j.polski)

Jesli Pani jest obeznana z przepisami to pewnie przeczytala Pani to w przepisach

FIFe Judges rules 5.1.3.2 (student judge)
"The candidate must have bred at least 3 litters under his own cattery name (or another cattery name in his household) for a period of at least 3 years. The litters in question must be among the breeds included in the category concerned."

Tak wiec przepisy ktore ja znam i to co jest powyzej oznacza ze nie musze widniec jako hodowca w przydomku hodowlanym, wystarczy ze ma go ktos z domownik. Wiec tu przepraszam, ale czytac ze zrozumieniem potrafie.

Nie chce wdawac sie w dalsza dyskusje.

Awatar użytkownika
Minojami
Kontakt:

Post autor: Minojami » sob kwie 30, 2011 12:04 pm

mialam sie nie odzywac bo niedobrze sie robi i watkow o gen testach bylo wiele...ale odezwe sie ;-)

olamakota.... jezeli masz zamiar zaczac hodowac to podstawy genetyki, chorob i standard rasy powinno sie znac. O gen testach bylo i jest glosno wiec powinnas i o nich wiedziec. Jezeli zalezalo ci na kocie N/N to moglas wybrac hodowle ktora bada lub ktora tylko z N/N hoduje.
Jezeli hodowca kociakow na gen test nie testuje to jego sprawa i zostalas o tym poinformowana.

Osobiscie uwazam gen testy za bzdure, moje wszystkie koty (badz przodkowie) maja echo serca i tego sie trzymam. Jednak z HCM/HCM bym nie hodowala. Tak samo jak heterozygoty lacze tylko z N/N...to moje podejscie.
Wywlekanie teraz na forum brudow i czepianie sie jest nie na miejscu. Takie sprawy zalatwia sie bezposrednio z hodowca a nie publicznie.
Obrazek

Awatar użytkownika
sunshain
Site Admin

Post autor: sunshain » sob kwie 30, 2011 15:35 pm

wcześniej w tym temacie napisałam, że gen testy nie są wiarygodne jak najbardziej należy wykonywać echo serca
ale z echa serca nie dowiemy się np. czy N/N czy N/HCM aby hodować tylko i wyłącznie N/N

JEDNO CO MNIE WKURZA odrzył na chwilę wątek na miau.pl o HCM i co i nic bo wszyscy mają zdrowe koty i nie piszę tylko o MCO; ciekawe kiedy wreszcie zacznie być głośno o przypadkach HCM wśród innych ras i hodowcy zaczną się do tego przyznawać (a potencjalni nabywcy wiedzieć na co umiera kot) i może się okazać (o ile tak nie jest 8--) - patrzmy co napisała Iza, że MCO w tym przypadku są na dole listy)
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pseudohodowcy”